Vidal, Gore: Teremtés

2,99 

euró (€) - EUR
  • Magyar forint (Ft) - HUF
  • euró (€) - EUR

A már nálunk is jól ismert kitűnő amerikai író, Gore Vidal műveinek nagy része történelmi, áltörténelmi regény. A Teremtés az i. e. 6. században játszódik, s egy mesteri fogással az egész ókort végigpásztázza. Kitalált elbeszélő főhőse Kűrosz Szpatima, Zoroaszter unokája késő öregkorában, vakon, Artaxerxész perzsa király követeként Athénban diktálja le emlékezéseit, életének történetét unokaöccsének, a később nagy hírűvé vált Démokritosznak.
Amikor a diktálásba belekezdett, célja csak az volt, hogy kiigazítsa Hérodotosz munkájának tévedéseit, s megírja a perzsa háborúk történetét. Miközben azonban a történelem zűrzavarában próbált rendet teremteni, rádöbben, hogy életében voltaképpen egyetlen kérdés igzatta szüntelen: a Teremtés. S míg felvázolja Dareiosz és Xerxész harcainak mozgalmas és színes tablóját, gondolatai vissza-visszatérnek a Kelet bölcseivel folytatott beszélgetéseire.
Kűrosz Szpitama Dareiosz megbízásából Indiába és Kínába indul, feladata, hogy kereskedelmi szerződéseket kössön, s egyúttal kifürkéssze egy perzsa invázió esetére a Kelet országainak harci erejét. Missziója során találkozik Buddhával, Li-cuval és Konfuciusszal, s felteszi nekik a végső kérdést: ki teremtette, ki alkotta meg a kozmoszt, a világot? Három választ kap, egyaránt logikusat a maga módján, mégis útjának végére érve felismeri, hogy nincs igazi válasz, pontosabban végtelen számú válasz lehetséges.
Kitűnő könyv Gore Vidal regénye: úgy is mint történelmi mű, úgy is mint intellektuális próza. Az író láthatóan hosszas előtanulmányok után fogott a Teremtés megírásába: erről tanúskodnak történetileg hű leírásai a korabeli perzsa vagy görög világról, s remek elemzései az ókor nagy bölcseinek tanításairól. Egy percre sem téveszti szem elől az olvasmányosságot: a maga izgalmasságában és színességében tárja elénk az antik világot.

Kategória:
Kategória:

Vidal 1925-ben született West Pointban, ahol apja a helyi katonai akadémián tanított. Gyermekéveit anyai nagyapja, Thomas P. Gore egykori oklahomai szenátor birtokán töltötte. Mivel nagyapja vak volt, Vidal intézte dolgait, kísérte el hivatalos útjaira, s már fiatalon megismerte a politika színfalai mögött zajló életet. 1943-ban diplomázott, rögtön ezután behívták katonának, katonai szolgálatát egy csapatszállító hajón, Alaszka partjainál teljesítette. A második világháború befejezése után utazgatott, élt Antiguán és Guatemalában is.

1946-ban jelent meg első sikeres regénye, a Williwaw, amelyben háborús élményeit osztotta meg az olvasókkal Hemingway stílusában. Az ezt követő, 1948-ban napvilágot látó The City and The Pillar botrányt kavart, mert az akkori ízléshez képest túlságosan őszintén tárgyalta a homoszexualitást. A könyvet J.T.-nek ajánlotta, s mint később elmondta, a kezdőbetűk első igazi fiúszerelmét, Jimmy Trimble-t takarják, aki 1945-ben elesett a háborúban.

Az ötvenes években Edgar Box álnéven írott misztikus krimijeiben megteremtette Peter Sergeant detektív alakját. Mivel ekkor írott művei hűvös fogadtatásra találtak, Vidal színdarabokat, tévés és filmforgatókönyveket írt, ezek közül a Visit to a Small Planet színpadon és a mozivásznon is sikert aratott. 1956-tól a Metro-Goldwyn-Mayer stúdiónak dolgozott, besegített a Ben Hur forgatókönyvének írásába is.

A hatvanas években visszatért a regényíráshoz, azt az időszakot három sikeres műve fémjelzi. Az 1964-es Julianus a kereszténységet megtagadó IV. századi római császárról festett rokonszenves portrét. Az 1967-es Washington, D.C. ironikusan elemzi a főváros politikai erkölcseit, az egy évvel későbbi Myra Breckenridge című komikus regény a transzszexualitás és az amerikai álszenteskedés karikatúrája.

A hetvenes évektől Vidal esszéírói és regényírói karrierje is meredeken emelkedett. Csípős iróniájú, olykor meghökkentően szabadszájú, szellemes esszéiben elsősorban az amerikai politika, a társadalom, a művészeti élet kérdéseire fókuszált, nem kímélt senkit, tudatosan döntögette a bálványokat, legyen az akár az éppen hivatalban lévő amerikai elnök, vagy bármilyen hatalmasság, akár a New York Times bestsellerlistájának vezetője. (Állítólag pályatársa, Capote halálhírét hallva némi malíciával annyit jegyzett meg: "Reklámnak nem rossz.") Magyarul is megjelent esszékötete, az Írók, gengszterek, professzorok már címében is jelzi, hogy szerzője szerint nincs nagy különbség e tevékenységek képviselői között.

Vidal a hetvenes évek elejétől visszatért az amerikai történelem sajátos, egyéni hangú ábrázolásához, ilyen például a Burr ezredes utolsó kalandja, az Amerikai komédia 1876, vagy Lincolnról szóló regénye, amelyben az egykori elnököt valóságos zsarnokként ábrázolta. Egy másik vonulat darabjai, köztük a Teremtés, az Élő adás a Golgotáról vagy A Smithson pincéi, mulatságos, szatirikus sci-fi-jellegű darabok, amelyek nem kímélik a keresztény képmutatást és a filozófiai gondolkodás vadhajtásait.

Vidal a filmiparhoz is több szálon kötődött. Írt sikeres forgatókönyveket, amelyek közül a megvalósítás során kissé pornósra sikeredett Caliguláról letiltotta a nevét. Több filmben színészként is feltűnt, így Fellini Rómájában saját magát alakította, de játszott még a Tim Robbins rendezte Bob Robertsben és a Gattacában is.

Mivel családja több szálon is kötődik a Kennedy-famíliához, J. F. Kennedy elnökhöz barátság fűzte, s rokonai között tartják számon Jimmy Carter volt elnököt és Al Gore egykori alelnököt is, Vidal politikai karrierrel is megpróbálkozott. Demokrata párti jelöltként 1960-ban és 1982-ben is indult a választásokon, ám mindkét alkalommal elbukott, hiába élvezte olyan jeles liberális személyiségek támogatását, mint Paul Newman és Joanne Woodward. Gyakran fogalmazott meg sommás, vitriolos ítéleteket az amerikai elnökökről és az amerikai társadalomról. Obamát a hosszú ideje a legintelligensebb amerikai elnöknek tartotta, de tapasztalatlannak. A republikánusokat súlyos szavakkal bírálta. A dühös irodalmár szerint államcsínnyel ért fel, amikor az általa az ország legostobább emberének nevezett G. W. Bush került az elnöki székbe, s úgy vélte, az általa okozott hibák helyrehozásához száz év kell majd.

Magánéletéről az író nem szívesen nyilatkozott. Nyíltan felvállalta homoszexualitását, a melegaktivista megjelöléstől azonban berzenkedett, független álláspontjához ragaszkodott. 2003-ban elhunyt élettársának, akivel szinte az egész világot beutazta, egy washingtoni temetőben emeltetett sírboltot, meghagyva, hogy majd őt is oda temessék.

Vidal 1993-ban megkapta a rangos National Book Awardot a United States című esszékötetéért, 2009-ben az amerikai irodalomhoz való kiemelkedő hozzájárulásáért National Book Awards életműdíjjal tüntették ki.

2012. július 31-én halt meg, 86 éves korában.

További információk

Állapot

Kiadás éve

Kiadó

Oldalak száma

Kötés

Nyelv